V sekcii články sa môžete čo to dozvedieť o airsofte , military , zbraniach a výrobou maskovania pre sniperov.
V týchto článkoch sa dozviete rôyne typy a triky na upgrade zbrane .
Ďalej sa tu budú nachadzať články o tom ako správne naplánovať akciu aby sa to neskončilo fiaskom .
Samozrejme tu budú recenzie zbraní či už AEG alebo GBB
CYMA M14 SOCOM - Recenzia
Predmetom dnešnej recenzie, ako už názov napovedá, je krátka verzia útočnej pušky M14, nasledovníka slávnej M1 Garand, ktorú v minulosti montovala spoločnosť Springfield. Replika v airsoftovom prevedení síce nemá pôvodný kaliber 7,62 x 51, za to však sekunduje pôvodnou eleganciou tak blízkou jej ostrej predchodkyni.
Než sa dostanem k samotnej airsoftke, pojednám trochu o histórii predlohy.

Skúsenosti s používaním poloautomatickej pušky M1 Garand odhalili mnohé nedostatky v rôznych oblastiach. Problémov bolo hneď niekoľko, od zásobníkov iba na osem nábojov, ktoré nebolo možné vymeniť, pokiaľ neboli prázdne, príliš dlhej a ťažkej munície .30-06, ktorej vojaci nemohli odniesť veľa, až po jej priveľkú dĺžku a hmotnosť. Nasledovalo niekoľko prototypov založených na upravenej verzii M1 (T37, T44 a jeho rôzne varianty), až vznikla puška M14, ktorú si americká armáda vybrala miesto pušky FN-FAL. Oficiálne dôvody bol jednoduchší výrobný proces a podobnosť s puškou Garand, ale veľa ľudí hovorilo aj o tom, že narozdiel od FN-FAL bola M14 vyvinutá v Spojených Štátoch. Dizajn vychádzal z Garandu, bol však prerobený na možnosť automatickej a selektívnej streľby, a tiež sa zmenil zásobník, ktorý mohol byť nápaskovaný dvadsiatimi nábojmi. Puška sa začala používať ako základná puška pechoty, no po niekoľkých rokoch bola jej výroba zastavená, pretože as objavili seriózne nedostatky (opäť hmotnosť, dĺžka, hmotnosť nábojov kalibru 7.62), a M14 bola nahradená úťočnou puškou M16. Jej použitie zamrzlo na 20 rokov, aby ju v 90. rokoch 20. storočia americká armáda oprášila a opäť zaradila do služby. Operácie v Iraku a Afganistane totiž odhalili nedostatok munície kalibru 5.56mm, konkrétne jej kratší dolet a slabú prieraznosť. Pušky M14 sa vrátili v plnej pompéznosti prevažne ako pušky DMR (designated marksman rifle). Doplnené o R.I.S. lišty, nožičky, polymérové telá a ďalekohľady slúžia ako automatické odstreľovacie pušky, evolvovali do podoby odstreľovacích pušiek M21 a M668.
Verzie SOCOM II a SOCOM 16 sú skrátené verzie M14ky so 16-palcovou hlavňou, ktorá ešte dovoľuje zbraň oficiálne nazývať puškou. SOCOM je akronym pre United States Special Operations Command, organizáciu, ktorá dozerá na špeciálne operácie vykonávané americkou armádou, SEALs a pod. SEALs je aj americká jednotka, ktorá SOCOM adoptovala za jednu zo svojich primárnych zbraní. Skrátená verzia umožnila ľahšiu manévrovateľnosť pri zachovaní dostatočnej presnosti na strednú a väčšiu vzdialenosť.
Dosť ale bolo bohatej histórie, ako je na tom replika?

Spoločnosť CYMA začala na poli airsoftových zbraní kedysi dávno montovaním lacných plastových manuálov, ale o koľko prichádza airsoftová verejnosť takýmto plytvaním, sa zistilo, až keď začali vyrábať repliky japonských AEGčiek. Dnes je CYMA jedným z popredných čínskych výrobcov a kvalitou sa vyrovná japonských náprotivkom.
Nemalo by to byť inak ani u recenzovaného kúsku.
CM.032A, ako vraví jej interný názov, je kratšia verzia klasickej M14 (CYMA jej hovorí CM.032) a má s ňou zhodných 90 percent dielov. Je samozrejme kratšia, keďže sa jedná o verziu SOCOM (943 oproti 1127mm). Skrátenie máličko prospelo vyváženiu, keďže sa jedná o celokov a predlžená hlaveň niečo málo zaváži.

Prevedenie
Myslím, že najdôležitejší dôvod kúpy tejto pušky je jej vzhľad. Vyjadrím sa značne subjektívne a expresívne, ale myslím, že nebudem jediný, ako poviem, že dizajn tejto zbrane patrí medzi to najkrajšie, čo sa na poli airsoftových a reálnych zbraní dá nájsť. Keďže vychádza z pušky, jej ladným krivkám môže konkurovať len máločo. Dizajnovo je to teda klasická puškoidná vec, drží sa klasicky, má pevnú pažbu a relatívne dlhú prednú časť. Poteší množstvo kovu použitého na základné časti. Celý receiver, ústie hlavne spolu s replikou plynového potrubia, stredná časť tepelného štítu a zadná časť pažby s dvierkami pre batériu je z matného čierneho kovu. Telo a časti tepelného štítu su z kvalitného a mierne drsného ABS plastu. Všekto je poskladané pevne, nič nehrká a nekýve sa. Pri ochytaní máte takmer pocit, že držíte v ruke verziu od Tokyo Marui, lenže tá je takmer trojnásobne drahšia. Čo sa týka spracovania, je teda pomer cena-výkon vskutku presvedčivý. Ak sa však už niečo pokazí, rozoberanie nie je práve malina. Myslím, že rozoberanie M14 patrí medzi najtažšie, aké sa medzi airsoftkami dajú nájsť. Naštastie, keď sa človek cez komplikovaný začiatok dostane k mechaboxu verzie 7, veci sa o čosi zjednodušia. V každom prípade však túto činnosť odporúčam zveriť do ruky niekomu, kto s ňou už má nejaké skúsenosti. Skrutiek a pružiniek je totiž neúrekom a rady sa strácajú.
Osobitnú zmienku si zaslúži záver, ktorý je celý z kovu a je plne funkčný. Je to čisto estetický detail, ale je tak nádherne spracovaný, že by obalamutil aj profesionála. Spolu so záverom sa naťahuje kopec kovových súčiastok a tak pri natiahnutí vyprodukujete charakteristický zvuk, že by sa za neho nehanbila ani reálna predloha. Zároveň funguje zamknutie záveru páčkou na druhej strane zbrane. Takýmto riešením sa nemôže v sérii pochváliť ani variant od TM.

Obsluha
SOCOM je dlhší ako väčšina útočných pušiek, ktoré sú na trhu, treba si teda zvyknúť, že hlaveň končí o čosí ďalej a manévrovanie v budove tiež nebude najjednoduchšie. Je kratšia ako klasická M14, takže sa s upraveným popruhom dá použiť aj ako CQB zbraň, jej prevedenie a dĺžka však predznamenávajú použitie na OSB. Vnútorná dĺžka hlavne 420 mm sľubuje slušnú silu a dostrel, platforma mechaboxu v7 už aj upgradovanie (nedostatok dielov po minulé roky je história). Zbraň typu M14 a M14 SOCOM je častou základňou pre postavenie automatickej airsoftovej odstreľovacej pušky, vyzerá nádherne, má obstojné ovládanie a dostatočný zásobník.

Čo do obsluhy ako takej, je všetko v podstate v dosahu a v súlade so základnou ergonómiou, ale keďže v 70-rokoch žili v USA asi len praváci, je obsluha iba na jednej strane. Selektor je napravo nad spúšťou a jej otočenie o 180 stupňov mení streľbu zo semi na auto a naopak. Poistka je manuálna a jej dizajn je veľmi šikovný. V prednej časti lúčika spúšte je medzera, cez ktorú sa poistka zasúva alebo vysúva. Keď je vnútri, spúšť sa nedá stlačiť, čo je doplnené logickou prekážkou, keďže cez lúčik vtedy nemožno prestrčiť prst a stlačiť spúšť. Jej uvoľnenie je takisto jednoduché, stačí jedným prstom postrčiť poistku do polohy live fire, omylom ani hrubou manipuláciou sa však puška sama neodistí. Zásobník drží na mieste pomocou poistky a kotviaceho mechanizmu. Nasadenie zásobníka je jednoduché rovnako ako jeho uvoľnenie. Pre nasadenie stačí zastrčiť najprv jeho prednú časť a potom zaklapnúť zadnú do poistky. Uvoľnenie funguje naopak, poistka sa stlači, zásobník uvoľni a vyberie posunom dozadu. Jediný problém robia nepresné zásobníky, ktoré majú tendenciu sa uvoľniť samé, ale zatiaľ som na také nenarazil. Všetky moje highcap i lowcap zásobníky držia spoľahlivo a bez problémov. M14 má unikátne a veľmi použiteľné mieridlá. Predné je pevné, zadné je však robené na spôsob pušky M1 Garand a dá sa nastavovať po veľmi malých krokoch vo vertikálnom smere i do strán. Pri zasunutí do najnižšej polohy však nebráni vo výhľade na optiku či kolimátor.
Technické detaily
Spomeniem ešte raz selektor streľby. Jeho nastavovanie nie je možné rukou na spúšti, otáča sa totiž o 180 stupňov v priečnej osi zbrane. Aby ho človek otočil, musí ho chytiť medzi prsty, má totiž tendenciu sa lámať. Ďalší problém (toto je však technologický problém M14ok od každého výrobcu, možno okrem G&G) nastane, keď sa opotrebuje selektor natoľko, že aj na semi strieľa v automatickom mode. Tu nepomôže nič, len výmena celej tejto časti, čo je spojené s relatívne náročným rozoberaním.
Medzi prednosti zbrane naopak patrí hop-up komora, ktorá je v M14 navrhnutá veľmi robustne. Nastavovanie hopu je tak síce jednoduché, ale koliesko na nastavenie je skryté v šachte zásobníka a je potrebné pred manipuláciou zakaždým vybrať zásobník. Jeho údržba tiež nie je jednoduchá, keďže vybrať hlaveň a hop-up komoru vyžaduje opäť značné rozoberanie. Ako už býva tradíciou hlavne čínskych AEGčiek, hop-up gumička nestojí za nič, nastaviť hop-up je teda bez výmeny gumičky takmer nemožné. Pomáha vyššia gramáž, proklamované strelivo 0.20g si totiž s hop-upom veľmi nerozumie.
Samotná hlaveň pušky má síce 6.04 mm, čo znie veľmi presvcedčivo, ale v skutočnosti nie je taka presná, ako by sa na prvý pohľad zdalo. Dostatočná dĺžka však sčasti zakrýva tento nedostatok. Zbraň dosahuje relatívne slušnú presnosť na strednú vzdialenosť a v sérii lepší dostrel a presnosť ako automatiky s kratšími hlavňami, pri prerobení na odstreľovaciu pušku však treba siahnuť hlbšie do vrecka. Nerátajte so zázrakmi, pre zvýšenie presnosti určite odporúčam značkovú presnú hlaveň. Nevýhodou pušky CYMA oproti TM je fakt, že na zbraň tak jednoducho nenasadíte tlmič, nemá totiž závit. Je potrebné ho navŕtať u sústružníka alebo vymeniť za hlaveň z TM, mali by byť kompatibilné.

M14 SOCOM od CYMY používa mechabox verzie 7. Je to jeden z posledných dizajnov a inde okrem M14ok sa nepoužíva. Má relatívne moderné prevedenie s odpojiteľnou klietkou motora. Základom sú 6mm ložiská a takmer všetky diely sú špecifické pre verziu 7. Iné stredové koleso, valec a páčka podávača znamenajú, že diely sa nedajú dokúpiť z iných mechaboxov. Naštastie však výrobcovia za posledné roky doplnili rozsah dielov a tak upgrade nie je problém. Veľa dielov je plastových, ale vidieť tu aspoň istú snahu o vypodložkovanie a v mechaboxe nie je pol kila suchej vazelíny, ako tomu býva zvykom u iných čínskych výrobcov.

Použitý akumulátor sa na prvý pohľad nejaví ako minitype, ale konektory na ňäm aj na zbrani minitype sú. Komora na batériu je však v pažbe, ako to M14ky mávajú klasicky, a tak do zbrane pomerne ľahko dostaneme aj veľkočlánkovú batériu, ktorá ale bude musieť mať malý konektor. Je to 8.4V (1200mAh), zbraň by si zaslúžila aj 9.6V kvôli slabej kadencii a značnej latencii. Mne osobne pomohla montáž mosfetu a tak aj pri menšej voltáži sa tieto hodnoty pozitívne upravili. Odporúčam však aj tak väčšie napätie batérie alebo veľké články. Ešte pár slov k pôvodnému akumulátoru, jedná sa o klasickú čínsku noname batériu, takže je diskutabilné, koľko vydrží. Ja som ju nabíjal asi 10krát a zatiaľ je v poriadku.
Výkon
CYMA SOCOM je porovnateľná s verziou od TM, má o máličko vyšší výkon (do 350 fps), ale rozdiely nie sú nijako výrazné. Podáva stabilné výsledky, ale pre zvýšenie výkonu sú potrebné značné zmeny vnútra mechaboxu. Jediná vec, ktorá by nepotrebovala okamžitú výmenu, sú kolesá od XYT, ostatné diely sú prevažne plastové, takže vysoký výkon určite nezvládnu.
Prax?
S puškou, do ktorej som nabíjal strelivo gramáže 0.25, dosiahnem účinný dostrel 50 až 60 metrov, potom už guličky veľmi rýchlo stratia hybnosť a rýchlosť. Ak z nej chcete spraviť DMR (je to aj môj veľký plán a ak sa mi ho podarí zrealizovať, určite sa oň podelím), potom naozaj musíte investovať do vnútra. Bez upgradu spadá do veľmi mierneho nadpriemeru s dostatočnou hlavňou a výkonom, ale nepoužiteľným hopom a nutnosťou výmeny komponentov. Po vyčistení hopu a hlavne sa výkon trochu spamätá a v základe zbraň prestrelí väčšinu sériových sestričíek, čo je male plus pre kutilov a veľké minus pre výrobcu, keďže primárne je za toto zodpovedný on. Na druhej strane ešte sa mi nestalo, aby hop-up na čínskej zbrani išiel bez problémov od začiatku, vždy bolo treba rozoberať, čistiť a prípadne vymeniť. Netreba to teda brať ako veľké negatívum a skôr brať ako výzvu, že s troškou práce sa dá zo zbrane dostať viac v podstate zadarmo.
Balenie

Toto naozaj len v krátkosti. Obsah štandardne obsahuje zbraň, highcap zásobník na 400 guličiek, nabíjačku a batériu (čínska klasika, neodporúčam používať hlavne nabíjačku), vytierač hlavne, lacný popruh, pár neznačkových guličiek a návod.
Záverom
CYMA M14 SOCOM príjemne poteší spracovaním detailov, po odchytaní deckých chýb dostatočným výkonom v praxi, je nádherná a vynikajúci základ pre automatickú odstreľovačku. Naopak nepotešia niektoré technické detaily a fakt, že rozoberanie je nočná mora. Niektorých menších a slabších z nás odradí jej vysoká hmotnosť a náročná manévrovateľnosť, ktorá dovoľuje jej efektívne využitie len v OSB, I keď tam je primárne určená (943mm je 943mm). Za cenu okolo 110 až 150 eur je však vynikajúcou alternatívou k TM verzii, pre nižšiu cenu prijateľnejšia a vhodnejšia na ďalšie investície. Treba dať pozor na poškodenie niektorých súčiastok, ktoré sa ťažko zháňajú, ale interné diely už dávno nie sú problem. M14 je určená pre špecifickú skupinu hráčov, no svojich prívržencov si nachádza po celom svete. Konečný verdikt - odporúčam.
Plusy
-robustná konštrukcia, dlhá zbraň poskytuje dobrý základ pre upgrade na dostrel a presnosť
-slušný výkon v sérii
-výzor hodný uloženia do vitrínky, krásou sa jej len máločo vyrovná
Mínusy
-treba donastavovať, aby strieľala uspokojivo
-elektroinštalácia je klasický problém, ako u všetkých čín
-na manévrovateľnosť si treba zvyknúť
-čínske príslušenstvo treba vymeniť za značkové a to niečo stojí
Technické detaily
Hmotnosť: 3600g
Zásobník: lowcap 70BB, highcap 400BB
Akumulátor: minitype 8.4V, 1200mAh
Mechabox: verzie 7
Dĺžka: 943mm
Dĺžka hlavne: 420mm
Hop-up: áno, nastaviteľný
Režim streľby: semi, auto
Materiál: telo – ABS plast, zadná krytka, receiver, spušť, hlaveň, mieridlá - kov
Recenzia ostrej zbrane AK-47 Kalašnikov
„Avtomat Kalašnikova obrazca 47 goda“ je najpoužívanejšia, najpopulárnejšia, najspoľahlivejšia a najúčinnejšia útočná puška na svete. Zostrojil ju mladý sovietsky konštruktér Michail Kalašnikov v roku 1947. Inšpiráciou mu bola nemecká útočná puška StG 44 z konca 2. svetovej vojny. V roku 1949 sa začala výroba a po dvoch rokoch skúšok bola AK-47 zaradená do výzbroje sovietskej armády a jednotiek milície.
AK-47 je odolná zbran, ktorá znesie aj veľmi drsné zaobchádzanie. Jedinou nevýhodou je veľká hmotnost. V súčasnosti ju postupne nahrádza modernejší a ľahší typ AK-74. AK-47 sa dostal do štátnych znakov a na zástavy niektorých štátov, hnutia Hizballáh a je v logu Islamských revoľucných gárd. Česť a sláva, ktorá sa dostáva tejto puške, je veľkolepá.
Zaujímavosti:
Vo svete sa pohybuje asi 100 miliónov AK-47, vynálezca zbrane sa nikdy nestal boháčom (narozdiel od vynálezcu americkej M16-ky, ktorý zomrel ako boháč). Až do pádu Sovietskeho zväzu bol Kalašnikov len obyčajný zamestnanec. “Vynašiel som zbraň, aby som ochránil svoju vlasť, aby som ochránil krajinu pred fašizmom, moju kariéru som zasvätil krajine.”
AK-47 môže byť rozložený, vyčistený a zložený do jednej minúty v akýchkoľvek klimatických podmienkach. Dokáže odolať takým nárokom, akým iné zbrane nedokážu. Len s ôsmimi pohyblivými časťami je AK-47 veľmi lacný a má extrémne jednoduché používanie - také jednoduché, že deti by sa ho naučili používať za jednu hodinu. Plne nabitý AK-47 váži štyri kilogramy.
Usáma Bin Ládin vo svojich videách pravidelne ukazuje s "kalašnikovom". Následkom toho sa táto zbraň stala reprezentantom svätej vojny s odpadlíkmi od islamu po celom svete. Alah ju opatruj.
Americké jednotky prišli do kontaktu s AK-47 počas Vietnamskej vojny. Ich vlastné M16-ky zlyhaly v džungľovom vlhku a teple, no AK-47 v rukách Vietnamcov pálili ďalej. "Amíci" však rýchlo dvíhali zo zeme zbrane padlých nepriateľov. No keď jednotky začuli zvuk "kalašnikovov" z vlastných pozícií, začali strieľať tým smerom a do vlastných radov (banda tupá americká). Dnes sa Američania pri útokoch na Irak a Afganistan zasa spoliehajú na svoje zbrane. Ich protivníkmi sú ako inak - "kalachy".
AK 47
|
Skutočnosť
|
Airsoft
|
Kaliber:
|
7.62x39 mm
5,45x39 (NATO AK108)
|
6 mm
|
Dĺžka zbrane:
|
870 mm
|
870 mm
|
Dĺžka hlavne:
|
415 mm
|
455 mm
|
Váha s prázdnym zásobníkom:
|
AK 4,3 kg; AKM 3,14 kg
|
3,8 kg
|
Kapacita zásobníka:
|
30 rán
|
600 BB Hi cap
|
Kadencia:
|
600 rán/min.
|
cca 600 BB/min
|
Max. efektívny dostrel:
|
400 metrov
|
???
|
Úsťová rychlost střely:
|
715 m/s
|
110 m/s
|
Modifikácie:
AK-47 - základná verzia
AKM - modernizovaná verzia vyrábaná s pokročilejšími a lacnejšími technologickými postupmy. Vyvinuta bola v roku 1959, do služby zaradena v roku 1961. Zbraň je o 700 g lahšia, vybavená plynovým kompenzátorem, plastovou pažbičkou a ďalšími drobnými úpravami.
AK-74 - upravená verzia AKM pre náboj ráže 5,45x39 mm, odľahčeným záverom a plastovým zásobníkem. Varianta vyrábaná od roku 1985 má drevené časti nahradené plastovými, pod hlaveň je možné podvesit 40mm granátomet GP-25 nebo GP-30. Je presnějšia, ale účinok v cieli je vďaka 5,45mm náboju nižšia. Do výzbroje bola zarazena v roku 1975.
AK-74M - modernizovaná odľahčená verzia s obložením z černého plastu vyrábaná od 90. rokov.
AKS-74U (AKSU-74 / Krinkov) - samopal vychádzajúci z AKS-74 so sklopnou pažbou, zkrátenou hlavňou o dlžke 206,5 mm, kónickým timičom záblesku miesto úsťovej brzdy a úsťovým nástavcom kompenzujucím účinok puškového náboja. Do výzbroje zavedený v roku 1979.
AKS-74UB - varianta pre špeciálne jednotky s tlmičom PBS-4 a 30mm bezhlučným granátometom BS-1.
PP-19 Bizon - samopal vychádzajúcí AKS-74U vyrábaný od roku 1993.
AKS-47/AKMS/AKS-74 - varianty so sklopnou ramennou opjerkou.
AKN-47/AK-74N/AK-74MN/AKS-74UN - verzie s lištou pre upevneníe nočních optických zameriavačou (NSPU/-2/-3).
AK 101 až 108 - série zbraní AK-74 s rážou 5,56 a 7,62 mm, vyrábaných od polovice 90. rokov na export.
RPK - ručnoj pulemjot Kalašnikova - ľahký guľomet odvozený od AKM, ale s dlhší a ťahšou hlavňou, zásobníkom na 40 rán alebo bubnovým na 75, odlišnou pažbou a sklopnou dvojnožkou. vyrábaný od roku 1961, do výzbroje zavedený v roku 1964.
RPK-74 - guľomet RPK ráže 5,45 mm a plastovým zásobníkom na 45 nábojov.
RPKS-74M - modernizovaná verzia guľometu RPK-74 z roku 1991. Zbraň má plastovou sklopnou pažbu, plastové obloženie a zásobník, a lištu pre optiku.
RPKS/RPKS-74 - guľomet RPK(S) so sklopnou ramennou opierkou.
RPKN/RPKSN/RPK-74N/RPKS-74N - verzie s lištou pre nočný zameriavač NSPU alebo NSPUM (RPK(S)-74N).
AR-M1 - bulharská varianta AK-74.
Type 56/-1/-2 - označenie čínskéj licenčnej kopie AK-47 a AKS-47.
M60/M70/M76/M80 - juhoslovské označenie AK-47, upravené verzie se sklopnou ramennou opierkou, verzia ráže 7,62 mm s lištou pre optické zameriavače, a verzie ráže 5,56 mm na export.
M65 - juhoslovské označenie licenčnej vyrábaného guľometu RPK.
Type 58 - severokorejská licenčná kopie.
AKM-63/AMD-65 - maďarské označenie AK-47 a AKM.
MPi KM/MPi AK-74N - označenie AKM a AK-74N v NDR.
PMK/PMKM - poľské označenie AK-47 a AKM.
wz.88 Tanzal/wz.96 Beryl - poľské zbrane odvodené z AK-74.
Galil - izraelská puška vychádzajúca z AK-47 ráží 5,56 a 7,62 mm.
Valmet M-60/-62/-71/-76/-90 - fínske pušky odvodené z AK-47.
Valmet M-78 - fínska kópie guľometu RPK.
Vektor R4/R5/R6 - juhoafrická puška vychádzajúca z AK-47 a izraelského Galil, ďalej karabina a zkrátená verzia.